Każdy z nas zna doskonale karty płatnicze. Praktycznie każda osoba przynajmniej jedną taką kartę posiada w swoim portfelu. Dzisiaj karty debetowe często wydawane są nawet osobom niepełnoletnim. Zdecydowane nastąpił boom na tą metodę płatności. Oczywiste jednak jest to, że nie zawsze tak było. Dawniej naturalnie kart płatniczych nie było, ale historyczne zawirowania i rozwój technologiczny przyczyniły się do ich popularyzacji.

Karty płatnicze przeszły prawdziwą rewolucję, a ich historia zaczyna się na początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych. To tam właśnie za pierwsze wydawane karty można było odbierać chociażby zamówione towary. Kolejne wielkie przełomy i popularyzacja następowały po okresie II wojny światowej kiedy to na rynku po prostu fizycznie brakowało wydrukowanych pieniędzy. W kolejnych latach pojawiały się dalsze rewolucje i postęp techniczny. Tak oto karty ewoluowały z kart magnetycznych w zabezpieczone chipem urządzenia chroniące nasze dane prywatne w sposób perfekcyjny. Pojawiło się także zabezpieczenie kodem PIN. Dzisiejsze karty posiadają jeszcze więcej zabezpieczeń elektronicznych, oraz chociażby możliwość płatności zbliżeniowych czyli bez wkładania karty do terminala. To ostatni krzyk mody w tej dziedzinie, który niesamowicie usprawnił działanie kart płatniczych i debetowych. Praktycznie każdy tworzony ranking kont bankowych uwzględnia również jakość kart, oraz to czy konieczne jest wnoszenie za nie opłat. Z tego powodu również banki dbają o to, by karty były jak najtańsze w utrzymaniu ze strony klienta, a w miarę swoich możliwości oferują nam również darmowe produkty.

Dzisiaj praktycznie nikt nie wyobraża sobie życia bez karty. Jeżeli tylko posiadamy konta osobiste w dowolnym banku, to na pewno wydanie takiej karty zostanie nam zaproponowane. Bez względu na to jakie są opłaty za konto w naszym banku dodatkowo będziemy taką kartę mogli otrzymać i cieszyć się z dobrodziejstwa jakim jest możliwość elektronicznych płatności. Rozwój w tej dziedzinie nadal pozostaje dynamiczny i niebawem możemy spodziewać się kolejnych innowacji.